Zalew Rybnicki i Rudy Raciborskie

rudyW ostatnią środę roku szkolnego 2009/2010 zakończyliśmy pierwszy sezon działalności Naszego Koła.

Jak zawsze pogoda dopisała :), trochę gorzej z uczestnikami. :(

To była wycieczka dla wytrawnych cyklistów. Do pokonania dystans około 75 kilometrów.

Wyruszyliśmy spod szkoły po godzinie 10.00 w kierunku Sośnicy, a następnie lotniska Gliwickiego Aeroklubu, gdzie mieliśmy okazję podziwiać miłośników sportów szybowcowych. Dalej trasa biegła przecinając ul. Rybnicką i autostradę A4 w kierunku Żernicy. Stamtąd wąskimi drogami lokalnymi do Nieborowic i ścieżką rowerową do Pilchowic. Odcinek do Pilchowic był trudny do pokonania ze względu na dużą ilość piasku i błota na drodze leśnej – czasami trzeba było zejść z roweru. Za Pilchowicami skręciliśmy w lewo na drogę leśną i po przejechaniu nieco ponad 10 kilometrów osiągneliśmy pierwszy cel naszej wycieczki – zaporę na Zalewie Rybnickim.

Jezioro Rybnickie to sztuczny zbiornik wodny, zalany przez Elektrownię „Rybnik” dla jej potrzeb. W 1972 r. na rzece Ruda i Nacyna w północnej części Rybnika wybudowano zaporę wodną o długości 972 m.
Nad zbiornikiem znajduje się kilka klubów żeglarskich, stanica harcerska, ośrodki rekreacyjne, kawiarnie. Sezon żeglarski na Zalewie Rybnickim jest najdłuższy w Polsce, trwa od kwietnia do października. Temperatura wody w zbiorniku nie spada w tym czasie poniżej 15 stopni Celsjusza. Zbiornik ma powierzchnię 450 ha i objętość 22 mln m3 wody

Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy w dalszą drogę czarnym szlakiem rowerowym w kierunku północnym. Po kilku kilometrach wjechaliśmy prosto na peron zabytkowej stacji kolei wąskotorowych w Rudach.

>Kolej w Rudach powstała w 1899 roku. Cała trasa z Gliwic do Raciborza przez Bojków, Nieborowice, Pilchowice, Stanice, Rudy, Szymocice, Nędzę i Babice liczyła łącznie 51 km. W 1991, ostatnim roku funkcjonowania regularnego ruchu z kolei tej skorzystało 90 292 osób. Dzisiaj po dawnej kolei pozostał jedynie sześciokilometrowy odcinek ze Stanicy przez Rudy do Paproci i obiekty z układem torowym w Rudach. Cała linia kolejowa z Gliwic do Raciborza Markowic została wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków i od 1 marca 1993 r. jest chroniona prawem.

Następnym celem wycieczki był znajdujący się nieopodal Pocysterski Zespół Klasztorno – Pałacowy w Rudach Wielkich.

Historia klasztoru sięga 1258 roku. Zespół klasztorno-pałacowy w Rudach składa się z kościoła będącego trójnawową bazyliką, czworoboku średniowiecznego klasztoru pocysterskiego oraz później dobudowanych skrzydeł barokowej rezydencji pałacowej. Część kościelna została odrestaurowana w latach 1994-1996. Natomiast część klasztorno-pałacowa, od okresu powojennego stopniowo popadała w ruinę. Obecnie w kompleksie trwają prace przy odbudowie i renowacji samego obiektu jak i otaczającego go parku. W przyszłości ma stać się ośrodkiem wiary, kultury i nauki, służącym mieszkańcom Górnego Śląska. Od 23 listopada 1993 roku najciekawsze przyrodniczo fragmenty Ziemi Rybnickiej i Raciborskiej wchodzą w skład Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Powierzchnia parku wynosi 443,5 km2, a powierzchnia jego otuliny 121 km2.

Ostatnim akcentem wycieczki było, krótkie podsumowanie sezonu w przyklasztornym parku. Oczywiście nie zabrakło podziękowań, dyplomów i atrakcyjnych nagród dla najbardziej aktywnych rowerzystów. W drodze powrotnej na krótką chwilę zatrzymaliśmy się przy źródełku w Stanicy. Zmęczeni długą wyprawą późnym popołudniem dotarliśmy do Zabrza.

Pobieranie

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *