Zabrzański Szlak Rowerowy

P1260022Szlak został wytyczony we wrześniu ubiegłego roku. Liczy 56 km i przebiega przez większość dzielnic Zabrza.

Szlak budzi kontrowersje w środowisku rowerowym – jedni są zachwyceni i chwalą inicjatywę władz samorządowych, inni są rozczarowani i wytykają złe oznakowanie i nie zawsze sensowny przebieg trasy.

Nie zważając na opinie zwolenników i przeciwników rowerowej obwodnicy Zabrza 21 maja postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda obecnie szlak.

Tym razem miejscem startu i zarazem metą wyprawy była tablica informacyjna w Maciejowie. Pięć minut po dziewiątej pięcioosobowa grupka rowerzystów wyruszyła na szlak. Na trasie znalazły się dzielnice Zabrza: Makoszowy, Kończyce, Pawłów, Zaborze, Biskupice, Rokietnica, Helenka, Mikulczyce i Maciejów.

Urokiem Zabrzańskiego Szlaku Rowerowego jest niesamowita różnorodność poszczególnych odcinków – trasa przebiega zarówno wzdłuż ulic jak i drogami leśnymi, polnymi, a także wąskimi ścieżkami. W niektórych miejscach jest naprawdę stromo i niebezpiecznie. Niestety ta różnorodność ma też drugie oblicze – trasa w całości nie nadaje się na przejazdy rodzinne czy też na rowerach typowo miejskich.

Ogromną zaletą szlaku jest to, że pokazuje inne oblicze Zabrza – jako miasto zielone, otoczone lasami, łąkami, z wieloma miejscami w kórych można spokojnie spędzić wolny czas.

Niestety ze względu na niewłaściwe lub niekompletne oznakowanie w kilku miejscach zjechaliśmy ze szlaku. Oznakowanie budzi poważne zastrzeżenia, a jeśli dodamy do tego dziłalność wandali i przyrody (niektóre znaki są już zarośnięte) to bezbłędne przejchanie szlaku graniczy z cudem. Pozostaje jedynie nadzieja, że miejscy urzędnicy nad wszystkim czuwają i to co się da poprawią.

Po prawie pięciu i pół godzinach jazdy liczniki wskazywały dystans niespełna 56 km, a my ponownie znaleźliśmy się pod tablicą w Maciejowie.

Podsumowując: wycieczka udana, szlak troszę mniej, ale z ogromnym potencjałem :-). Wierzymy, że twórcom Zabrzanskiego Szlaku Rowerowego starczy zapału i funduszy na dokończenie tak ciekawego projektu.

Pobieranie

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *