Rezerwat SEGIET

WP GPX Maps Error: File /sktr/wp-content/uploads/gpx/Zabrze-bytomSuchaGóra(rezSegiet)SktrZsmsWZabrzu(26092009).gpx not found!

segietNastępnego tygodnia odbyła się kolejna wycieczka, w przeciwnym kierunku – do rezerwatu „Segiet” w Bytomiu Suchej Górze. Tym razem trasa była ponad dwa razy dłuższa. Szczegółowy przebieg wycieczki przedstawiamy na mapce poniżej:

Na początku udaliśmy się do dzielnicy Mikulczyce, a potem ul. Kopalnianą w kierunku Rokitnicy. Przecinając ulicę Krakowską droga z asfaltowej zmieniła się na leśną. Praktycznie do samej Suchej Góry droga przebiegała lasem. Trudne zjazdy i podjazdy wymagały czasem zejścia z roweru. Po niespełna 20 km podróży osiągneliśmy cel – rezerwat „SEGIET” w Bytomiu Suchej Górze.

Utworzony w dniu 27.04.1951r. leży w granicach administracyjnych Bytomia i Tarnowskich Gór. Rezerwat „Segiet” obejmuje obszar o pow.24,65 ha. i rozpościera się na terenie Srebrnej Góry w obrębie Lasu Segieckiego. Istniejące na tym terenie leje, zapadliska, hałdy i szyby stanowią pozostałość po trwającym tu od blisko 800 lat górnictwie. Ze względu na rozległe chodniki i komory podziemne rezerwat stanowi największe ze znanych na Górnym Śląsku zimowisko nietoperzy. W bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu powstało centrum rekracyjno-sportowe „Dolina Sportowa Dolomity” z całorocznym wyciągiem narciarskim.

Pobyt w rezerwacie musiał być znacznie skrócony, gdyż przed nami długa droga powrotna, a ze wzlędów bezpieczeństwa musilismy wrócić przed zmrokiem. Tym razem wybraliśmy łatwiejszy wariant powrotu, drogą przez Stolarzowice, Helenkę, Rokitnicę i Mikulczyce. Pomiędzy Rokitnicą, a Mikulczycami czekała nas miła niespodzianka – nowa ścieżka rowerowa. Cieszymy się, że w końcu w Zabrzu zaczyna myśleć się o rowerzystach i mamy nadzieję, że to dopiero początek budowy sieci dróg rowerowych w Zabrzu. Kilka kilometrów przed końcem wycieczki doszło do uszkodzenia koła roweru jednego z wycieczkowiczów. Usterka była dość poważna, na szczęście wszyscy cali i zdrowi wrócili do domu :)

Pobieranie

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *