Rajd „Szlakiem zabrzańskich hoteli”

P1410223Szósty sezon rowerowy Szkolnego Koła Turystyki Rowerowej mieliśmy rozpocząć tradycyjnie z Zabrzańską Masą Krytyczną, niestety ubiegłotygodniowe załamanie pogody uniemożliwiło bezpieczne przeprowadzenie imprezy, która została przełożona na  piątek 26 września.

Start rajdu „Szlakiem zabrzańskich hoteli” ze względu na nie najlepszą pogodę też stał pod znakiem zapytania, na szczęście przestało padać…. więc ruszyliśmy! 😉

Na trasie rajdu pojawiło się kilkudziesięciu rowerzystów, a wśród nich nieliczna reprezentacja rowerzystów z  „samochodówki”.

Wszystkich niewtajemniczonych informujemy, że była to już kolejna edycja rajdów rowerowych organizowanych przez Zabrzańskie Muza i Zabrzańską Masę Krytyczną. Tym razem impreza odbyła się w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa.

Podczas niespełna 3 godzinnej imprezy przejechaliśmy prawie 20 km na trasie Centrum – Biskupice – Mikulczyce – Maciejów – Centrum. W czasie przewidzianych postojów zabrzańscy historycy: Damian Halmer, Piotr Hnatyszyn i Katarzyna Hołda opowiadali historie zabrzańskich hoteli. Niestety nie wszystkie  obiekty dotrwały do dziś. Co więcej – istniejące budynki już dawno straciły pierwotną funkcję, a niektóre  czekają na nowych właścicieli.

Z pewnością najciekawszym obiektem jest Hotel Admiralspalast, znany starszym mieszkańcom Zabrza jako Hotel Przodownik i Monopol.

Jego budowa trwała cztery lata od roku 1924. Był oddawany do użytku etapami: 22 maja 1926 roku uruchomiono Piwiarnię Bawarską, w październiku 1926 roku zostało uruchomione pierwsze piętro, na którym mieściła kawiarnia, restauracja oraz sala balowa na 500 osób. Ogród na dachu hotelu z kręgiem tanecznym dla 350 gości, został oddany do użytku 25 grudnia 1927 roku.

O historii hotelu opowiadała nam pani Katarzyna Hołda, autorka księżki „Hotel Admiralspalast”. Więcej informacji o hotelu można dowiedzieć się z wywiadu z autorką: http://kochambiskupice.blogspot.com/2014/09/hotel-admiralspalast-oczami-katarzyny.html.

Hotel Admiralspalast był najciekawszym i ostatnim obiektem na trasie rajdu. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z rajdu, krótka relacja filmowa z ukazała się  na antenie TVZabrze.

Na koniec ważna informacja: to nie koniec cyklu rajdów organizowanych przez Muzeum Miejskie w Zabrzu i Zabrzańską Masę Krytyczną. A więc, do zobaczenia za jakiś czas 😉

 

Pobieranie

 

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *