Przygotowanie roweru

1Przed wyruszeniem w trasę umyj dokładnie rower. Do tego celu można użyć specjalistycznych preparatów, które są dostępne w każdym sklepie rowerowym, albo zwykłego płynu do mycia naczyń. (Ja osobiście używam płynu do mycia naczyń i ciepłej wody). Do mycia roweru nie polecam myjek wysokociśnieniowych. Co prawda umyją one dokładnie rower, ale woda może się dostać w miejsca gdzie są łożyska (piast, sterów i suportu).

2Kolejnym krokiem jest sprawdzenie luzów w kołach, pedałach i kierownicy. Zaciśnij przedni hamulec przemieść rower do przodu poruszaj go na boki. Jeśli wyczujesz luzy to oddaj rower w ręce fachowca.

3Kolejnym ważnym elementem roweru są jego hamulce. Sprawdzamy czy nie są zdarte. Jak są zdarte to od razu wymieniamy. Przy sprawdzaniu hamulców nie możemy zapomnieć o sprawdzeniu stanu linek lub przewodów hamulcowych ( dotyczy hamulców tarczowych). Jeśli widać, że są zużyte to od razu wymieniamy na nowe. Pamiętajcie bezpieczeństwo to podstawa.

4Specjalnej uwagi wymaga także łańcuch. Umyj go i nasmaruj specjalnymi preparatami. Polecam smar firmy FINISH LINE. Kiedy będzie już czysty nasmaruj go od wewnątrz nadmiar smaru z zewnętrznej strony zbierz (np. ręcznikiem papierowym). Jeśli często jeździsz na rowerze powinieneś częściej czyścić łańcuch (ja czyszczę łańcuch po przejechaniu 200 km).

5 Jeśli Twój rower jest wyposażony w przerzutki, ich linki i manetki poddaj drobiazgowej inspekcji. Jeśli masz problemy z przerzucaniem biegów udaj się do serwisu aby je wyregulowali, przy odrobinie doświadczenia możesz je wyregulować samodzielnie.

Na koniec pozostało tylko sprawdzić czy jest odpowiednie ciśnienie w oponach i możemy ruszać w drogę.

Dla osób które dużo jeżdżą na rowerze polecam zaopatrzyć się w rowerowy zestaw pierwszej pomocy, który powinien zawierać:

  • zapasowe dętki (uwaga na rodzaj i rozmiar wentyla!)
  • opony
  • podstawowe narzędzia rowerowe:
   • klucze 8, 10, 11, 13, 15,
   • śrubokręty płaski i krzyżowy,
   • klucze imbulsowe 3, 4, 5, 6, 8,
   • łyżki do ściągania opon,
   • zestaw do łatania dętek.

Opracował: Robert Rudawski, z klasy III S

li

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *