Piekary Śląskie – Kopiec Wyzwolenia.

13Po ubiegłotygodniowym falstarcie tym razem wszystko poszło zgodnie z planem i o 9.00 wyruszyliśmy na trasę wycieczki. Tak rozpoczęliśmy trzeci rok działalności Szkolnego Koła Turystyki Rowerowej przy Zespole Szkół Mechaniczno-Samochodowych w Zabrzu.

W czasie kilkugodzinnego przejazdu pokonaliśmy dystans 50 km, a głównym celem wycieczki był Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich Trasa przebiegała między innymi przez Zabrze-Zaborze, Rudę Południową, Bytom Bobrek, Bytom Szombierki. Na załączonej na końcu relacji mapie można zobaczyć dokładny przebieg trasy.

Pierwsza atrakcja tego dnia czekała na nas na ulicy Kruszcowej w Bytomiu.

1DOM NA SŁUPACH – Bolko Loft – to dom mieszkalny jedyny w swoim rodzaju. Powstał w latach 2002-2003 po modernizacji i adaptacji budynku lampowni dawnych Zakładów Górniczo-Hutniczych „Orzeł Biały” w Bytomiu. Jest to betonowa bryła o powierzchni wnętrza ok. 200 m2, wsparta na 8 żelbetonowych słupach. Dom znajduje się na wysokości 3 piętra i prowadzi do niego stalowa „klatka schodowa”. Zamieszkuje go wraz z rodziną architekt Przemo Łukasik. Niestety nie mieliśmy okazji z nim porozmawiać o zaletach i wadach życia w Bolko Loftcie, choć podczas dyskusji ustaliśmy, że jest do doskonały sposób na zbudowanie dużego domu z ogródkiem na bardzo małej przestrzeni ;-).

Po krótkiej s2esji zdjęciowej udaliśmy się w dalszą podróż, która już za chwilę została przerwana przez …

… zabytkowy tramwaj linii 38 kursujący wzdłuż ul. Piekarskiej. To prawdopodobnie jedyna w Polsce i nieliczna w Europie regularna linia obsługiwana przez dwa zabytkowe wagony typu N pochodzące z roku 1949 i 1951. My trafiliśmy na ten starszy, oznaczony numerem 954.

Wagon typu N jest konstrukcją wzorowaną na niemieckim wagonie typu KSW (Kriegsstraßenbahnwagen – wagon wojenny). Charakterystyczne cechy tych pojazdów to duże pomosty i szerokie drzwi, mające ułatwiać wówczas ewakuację w razie alarmu lotniczego. Wagon posiada dwa silniki, każdy napędza jedną oś. Pojedynczy wagon typu N zabiera 96 pasażerów w tym 16 siedzących na drewnianych ławkach.

Kontynując wycieczkę po kilkudziesięciu minutach osiągneliśmy nasz cel – Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich.

3Kopiec Wyzwolenia usypany został w latach 1932 – 1937 dla uczczenia 250 rocznicy przemarszu husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń oraz 15 rocznicy przyłączenia Śląska do Polski. Na przestrzeni lat stał się również symbolem walki o polskość ziem śląskich. Kopiec Wyzwolenia leży na wysokości 356 metrów nad poziomem morza, a jego wysokość od podstawy wynosi 20 metrów. Z wierzchołka rozpościera się wspaniała panorama, z której bez problemu widać kominy Elektrowni Zabrze. Posiadając odpowiedni sprzęt można zobaczyć o wiele więcej…

Po kilkunastominutowym odpoczynku udaliśmy się w drogę powrotną. Tym razem przez Radzionków, Miechowice, Stolarzowice, Helenkę, Rokitnicę i Mikulczyce.

Pobieranie

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *