Gliwicka RADIOSTACJA

radiostacjaPierwsza wycieczka rowerowa inaugurująca działalność Szkolnego Koła Turystki Rowerowej odbyła się na trasie Zabrze (ul. Franiciszkańska) – Zabrze Maciejów (szyb „Maciej”) – Gliwice Żerniki – Gliwice Radiostacja – Gliwice Park Powstańców Śląskich – Gliwice Żerniki – Zabrze Maciejów – Zabrze (ul. Franiciszkańska).

Wycieczka o długości ok. 18 kilometrów przebiegała głównie ścieżkami rowerowymi i leśnymi. Na trasie wycieczki znalazły się dwa wyjątkowe zabytki: Radiostacja Gliwicka i szyb „Maciej” w Zabrzu-Maciejowie. Pierwszy na trasie wycieczki był szyb „Maciej” (ok. 2 km od początku trasy). Dzięki uprzejmości pracowników frimy „Demex” (będącej właścicielem szybu) po krótkiej wspinaczce mogliśmy podziwać panoramę Zabrza i okolic z wieży wyciągowej, a że pogoda była wyśmienita, bardzo ładne widoki zapierały dech w piersi.

Szyb Maciej jest częścią układu wentylacyjnego dawnej kopalni „Concordia” (potem „Pstrowski”). W 1993 nastapila likwidacja szybu z przekształceniem w studnię głębinową. Obecnie głównymi atrakcjami szybu są zabytkowa, dwubębnowa maszyna wyciągowa firmy Siemens-Schuckertwerke i wspomniana już wieża wyciągowa. Przed budynkiem nadszybia jest ujęcie wody ze studni, w którą zopatrują się pobliscy mieszkańcy (i nie tylko).

Po niedługim pobycie na terenie szybu udaliśmy się w dalszą drogę. Po kolejnych 2 kilometrach trafiliśmy na budowę autostrady A1, jadąc ścieżką rowerową po dzielnicy Gliwic – Żernikach kierowaliśmy się w stonę ul. Tarnogórskiej i celu naszej wycieczki – Radiostacji Gliwickiej.

Jest to obecnie najwyższa drewniana konstrukcja na świecie (111 metrów). Wieża zbudowana jest z drzewa modrzewiowego, odpornego na szkodniki oraz czynniki atmosferyczne. Nie ma tam ani jednego gwoździa z żelaza, zaś belki są łączone szesnastoma tysiącami mosiężnych śrub. 31 sierpnia 1939 roku wieczorem do niemieckiej radiostacji w Gliwicach wtargnęło kilku uzbrojonych esesmanów w ubraniach cywilnych jako rzekomi powstańcy śląscy. Była to prowokacja z serii zaaranżowanych przez niemieckie służby specjalne incydentów granicznych, które dały Trzeciej Rzeszy pretekst do zaatakowania Polski 1 września 1939 roku. Cała seria nosiła miano operacji Himmler.

Po tej krótkiej lekcji histori pora na powrót – aby nie wracać tą samą trasą wybraliśmy dorgę przez Park Powstańców Śląskich i dalej do Żernik, ponownie przez Maciejów do punktu początkowego naszej wycieczki – budynku ZSMS w Zabrzu.

Poniżej prezentujemy mapę z dokładnym przebiegiem opisywanej trasy. Posiadacze nawigacji GPS mogą również ściągnąć tzw. track.

Pobieranie

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *